Tartalom
/ 4. Mondatrészek
/ 4.3 Az állítmány
4.3 Az állítmány
Az állítmány az a mondatrész, amellyel a mondatban állítunk valamit. Az állítmány a szófaj alapján lehet:
- Igei állítmány: az igei állítmány kifejezhet cselekvést, történést, létezést, birtoklást és jelölheti az alany valamilyen állapotba való kerülését. Az igei állítmány ragozási rendszerével kifejezi az alany számát, személyét, a cselekvés módját, idejét és irányultságát. Néhány ige (pl. kell, lehet, szabad, illik) mellett az alanyt főnévi igenévvel fejezhetjük ki. Ekkor az állítmány helyett az alanyt ragozzuk (Nem kell elmenned.). Az igei állítmány összetett igealak a jövő idejű és múlt idejű feltételes módú cselekvés esetén (meg fogom tanulni, megtanultam volna).
- Névszói állítmány: azonosítást vagy minősítést fejez ki, szófaja leggyakrabban főnév vagy melléknév (István orvos. Kék az ég.). A névszói állítmány csak harmadik személyű, kijelentő mód, jelen idejű alak esetén áll magában (Ő ismert ember.).
- Összetett (névszói-igei) állítmány: a névszói állítmány csak harmadik személyű, kijelentő mód, jelen idejű alak esetén áll magában. Más személyekben és módokban névszói-igei állítmányt hozunk létre, amelyben az igei rész fejezi ki a módot, időt, számot, és a személyt. (Ti ismert emberek vagytok.).
Az alanyt és az állítmányt alakilag vagy értelmileg egyeztethetjük. Alaki egyeztetés esetén az állítmány az alany számához és személyéhez igazodik:
- Egyes számú alanyok esetén: A nadrág, az ing és a kabát a szekrényben van.
- Különböző számú alanyok esetén az állítmányhoz legközelebb álló alany száma dönt: A nadrág, az ingek és a kabát a szekrényben van. A nadrág, az ing és a kabátok a szekrényben vannak.
Az értelmi egyeztetés nem az alany alakjához, hanem a jelentéséhez alkalmazkodik:
- Egyes számú alanyok esetén is többes számú állítmányt használunk: A nadrág, az ing és a kabát a szekrényben vannak.
- Különböző számú alanyok esetén többes számú az állítmány: A nadrág, az ingek és a kabát a szekrényben vannak.
- Egyes számú állítmányt használunk a többes számú alany mellett akkor, ha az egyedi fogalmat jelöl: A Vízművek kijavította a hibát.